Günümüzde, çok geniş bir yelpazedeki haberleşme protokollerini destekleyecek altyapı ihtiyaçlarını karşılamak için Fiber Optik Kablolama Çözümleri kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Özellikle hız ve bant genişliği ihtiyacının önemli olduğu uygulamaların yanı sıra; mesafe ve elektromanyetik etkileşim gibi problemleri bertaraf etme gereksinimi duyan çok farklı haberleşme sistemleri / protokolleri, ancak Fiber Optik Altyapı Sistemleri ile problemsiz bir iletişim ortamına kavuşmaktadır.


FİBER AVANTAJLARI

Fiber optik kablo diğer kablolara kıyasla daha fazla bilgi taşıyabilir.


Bu teknolojinin hızı ve bant genişliğini daha fazladır.

Sinyal kaybı daha düşük olduğundan daha yüksek hızlarda ve çok daha uzun mesafelerde veri aktarımı yapabilir. Bu mesafe repeater kullanılmadan 2 Km'ye kadar çıkabilir.

Elektomanyetik alanlardan etkilenmez, parazit oluşmaz. Çünkü fiber kablodan elektrik değil ışık aktarılır.

Fiber kablolar enerji yaymazlar, dolayısıyla, diğer iletişim sistemleriyle girişime yol açmaları mümkün değildir.

Fiber kablolar, aşındırıcı sıvılardan ve gazlardan daha az etkilenirler. Fiber optik kablolar fiziksel bir kuvvet uygulanmadıkça ömür boyu garantilidir, sağlam izolasyona sahiptir.

Fiber optik kablolar + 110oC - 40oC ye, yer altı, su altı, beton içi, nemli mekanlar gibi zor şartlara dayanıklıdır.

Metalik kablolarda, iletkenler arasında kapasitans ve iletkenler boyunca indüktans meydana gelir. Bu özellikler metalik kabloların, bant genişliklerini sınırlayan alçak geçiren filtreler gibi hareket etmelerine neden olur.

Ham maddesi sınırsızdır. (toprak)

Fiber sistemlerin metalik malzemede daha uzun süre dayanacağı varsayılır. Nedeni, fiber kabloların çevre koşullarındaki değişikliklere daha dayanıklı olduğu kabul edilir.