Aynı şehir içerisinde farklı noktalara sahip şirket veya kurumların bilişim altyapıları kuşkusuz ki oldukça ciddi maliyetler oluşturmaktadır. Altyapı maliyetlerinin yanı sıra bilgi paylaşımı ve güvenliği içinde hiçte küçümsenmeyecek aylık iletişim (üst düzey veri erişimi) maliyetleri ödenmektedir.

Geniş alan ağları (WAN – Wide Area Network) olarak adlandırılan ve çeşitli kiralık devreler tarafından oluşturulan bu yapılara sahip olan pek çok şirket veya kurum, her ay ödenmesi gereken yüksek veri hatları (Özel devre kiralık hatlar – DSL) giderlerinden dolayı zaman içerisinde kiralık hatların yerine, daha cazip fiyatlara sahip olan internet üzerinden VPN tarzı alternatif çözümlere doğru kaymış bulunmaktadır. Elbette bu tür çözümlerinde düşük bant genişliği (bandwidth) desteği ve internet ortamının doğası gereği kararlı bir alt yapı sunamama gibi oldukça önemli dezavantajları vardır.

İşletmeler her konuda yüksek bant genişliği (bandwidth) ihtiyacı hisseden kuruluşlardır. Ayrıca kararlı ve sağlam bir ağ (network) iletişimi düşük veya sıfır arıza süresi ve farklı QoS (Servis Kalitesi) uygulamalarını destekleyebilen bir altyapı kesinlikle her işletmenin sahip olmak isteyeceği bir özelliktir.